Risk Management Trained Sponsors

Sponsors Who Have Already Received Training

(and need not attend again)

Sponsor Last Name Sponsor Dept.
Behnaam Aazhang Aazhang Electrical and Computer Engineering
Michel Achard Achard Jones College / Linguistics
Adetutu Aghedo Aghedo CEVE
Nyeva Agwunobi Agwunobi School of Humanities
Ali Aijaz Aijaz Systems Administrator
Brian Akins Akins JGSB
David Alexander Alexander Physics & Astronomy
Genevera Allen Allen Statistics, ECE, Computer Science
Pedro Alvarez Alvarez CEE
Edward Anderson Anderson Classical Studies
Jose Aranda Aranda English / Baker
William Arnold Arnold Jones Graduate School of Business
Yukiko Asano Asano Center for Languages & Intercultural Communication
Adria Baker Baker OISS
Lisa Balabanlilar Balabanlilar History
Andrea Ballestero Ballestero Anthropology
Jill Banta Banta Recreation Center
Kerri Barber Barber Sport Management
Ari Bard Bard Athletics
Tani Barlow Barlow History
Joe Barnes Barnes Baker Institute
Matt Barnett Barnett Computer Science
Enrique V. Barrera Barrera Chair Mechanical Engineering
Andrew R. Barron Barron Chemistry Department
Caleb Bashor Bashor Bioengineering
Yildiz Bayazitoglu Bayazitoglu Mechanical Engineering and Materials Science
Robert Beaird Beaird Physics and Astronomy
Beth Beason Beason BioSciences
Dagmar Beck Beck PM Program in Natural Sciences
Kathleen Beckngham Beckngham Biochemistry and Cell Biology
Maria Bejan Bejan Economics
Katerina Belik Belik Program for Writing and Communication
Angelo Benedetto Benedetto Nanoscience
Michelle Bennack Bennack College Office Jones
George Bennett Bennett Biochemistry and Cell Biology
Matthew Bennett Bennett Biosciences
Marie Bergeron Bergeron JGSB
Aliya Bhimani Bhimani Academic Advising
Amethyst Black Black Office of Admission
Guinn Blackwell-Eagleson Blackwell-Eagleson Student Activities
Bryan Blair Blair Athletics
Martin Blumnethal-Barby Blumenthal-Barby German Club
Brad Blunt Blunt Music
Jacqueline Bobet Bobet LPAP Adjunct Faculty
Brooke Bond Bond JGSB
Meaghan Bond Bond Bioengineering
Elias Bongmba Bongmba Religious Studies
Celeste C Boudreaux Boudreaux Graduate & Postdoctoral Studies
Suzanne Boue Boue Athletics
Jessica Bowers Chukwu Bowers Chukwu Student Sucess Initiatives
Janet Braam Braam BCB
Stephen Bradshaw Bradshaw Baker/Physics
Matthew Brake Brake Mechanical Engineering
Jenifer Bratter Bratter Sociology
Joanna Bruso Bruso Baker Institute
John Bryant Bryant Economics
Jenny Brydon Brydon OISS
Courtney Bueno Bueno JGSB
Alex Butler Butler Jones Graduate School of Business
Lee Ann Butler Butler Jones Graduate School of Business
Alexander Byrd Byrd History
Lauren Caldarera Caldarera CIC
Peter Caldwell Caldwell History
Kelley Callaway Callaway Student Media
Jessica Campbell Campbell Center for Career Development
Corinne Cammarata Cammarata Sid Richardson College
Amerlie Carlton Carlton Economics
Jackie Carrizales Carrizales College Office McMurtry
Jill Carroll Carroll Religious Studies
Corky Cartwright Cartwright Computer Science
John Casbarian Casbarian School of Architecture
Joe Cavallaro Cavallaro ECE
Lauren Cavallaro Cavallaro Women’s G & A
Anthony Chan Chan Physics
Jesse Chan Chan Comp & Applied Mathematics
Prof. Walter G. Chapman Chapman Chemical and Biomolecular Engineering
Theresa Chatman Chatman Nanosystems Engineering
Divya Chaudhry Chaudhry Center for Language & Intercultural Communication
Sergio Chavez Chavez Sociology
Ang Chen Chen Computer Science
Bo Chen Chen Smalley Institute
Katelin Cherry Cherry Bioengineering
Ian Cion Cion Moody Center for the Arts
Catherine Clack Clack Multicultural Affairs
Crystal Clayton Clayton Jones School
Niki Clements Clements Religion
Tamara Cobb Cobb Office of Academic Advising
Daniel Cohan Cohan Civil and Environmental Engineering
Daniel Cohen Cohen History
Krista Comer Comer English
Craig Considine Considine Sociology
Keith Cooper Cooper CS
Kyle Coplen Coplen Recreation
Marjorie Corcoran Corcoran Physics and Astronomy
Zachary Cordero Cordero Materials Science and Nanoengineering
Adrienne Simoes Correa Correa BioSciences
Kris Cortez Cortez Recreation Programs
Leo Costello Costello Economics
Joyce Courtois Courtois Will Rice
Ken Cox Cox CHBE
Edward L. Cox Cox E History
Steve Cox Cox Steve CAAM
David Crain Crain Recreation Programs
Shelah Crear Crear Student Success Initiatives
Steven Crowell Crowell Philosophy
Robert Curl Curl Chemistry
Scott Cutler Cutler Computer Science
Chandler Davidson Davidson Sociology
Bob Dawson Dawson CEVE
David De Angelis De Angelis Jones Graduate School
Lisa DeLaTorres DeLaTorres Student Judicial Programs
James DeNicco DeNicco Economics
Scott Derrick Derrick English
Reginald DesRoches DesRoches Brown School of Engineering
Lina Dib Dib Program in Writing and Communication
Andrew Dick Dick MEMS
Michael Diehl Diehl Bioengineering
Cassandra Diep Diep Department of Kinesiology
James Disch Disch Kinesiology/ Sport Management
John Dobelman Dobelman STAT
Charles Dove Dove Visual Arts
Hilary Dowdy Dowdy Sociology
Andre Droxler Droxler CSES
Jefferson Duarte Duarte JGSB
Leonardo Duenas Duenas CEE
Josh Duggan Duggan Naval Science
Luis Duno-Gottberg Duno-Gottberg Duncan College / Hispanic Studies
Ahmad Durrani Durrani Civil and Environmental Engineering
William Edmond Edmond Student Success Initiatives
Farès el-Dahdah El-Dahdah Architecture
Mahmoud El-Gamal El-Gamal Economics
Michael Emerson Emerson Sociology
Mark Embree Embree CAAM
Marc Epstein Epstein Jones School of Business
Jordan Everett Everett Student Wellbeing Office
Melinda Fagan Fagan Philosophy
Christopher Fagundes Fagundes Psychology
Herber Farnsworth Farnsworth Jones Graduate School of Business
Sean Ferguson Ferguson JGSB
Julie Fette Fette French
Simon Fischer-Baum Fischer-Baum Psychology
Alice Fisher Fisher CEEE
Jeffrey Fleisher Fleisher Anthropology
Shanna Florence Florence Center for Civic Leadership
Jonathan Flynn Flynn BioSciences at Rice
Amanda Focke Focke Woodson Research Center
Jill Foote Foote JGSB
Stephen Fox Fox Architecture
Amy Franklin Franklin Linguistics
Liang Fu Fu Center for Languages and Intercultural Communication
Deanna Fuehne Fuehne JGSB
Pr. Brad Fuerst Fuerst Christ the King Lutheran Church
Joshua Furman Furman Jewish Studies
Bin Gao Gao Physics and Astronomy
Emily Garza Garza Student Judicial Programs
Maria Gasi Gasi Psychological Sciences
Raquel Gaytan Gaytan Center for Study of Languages
Fathi Ghorbel Ghorbel Mechanical Engineering
Bilal Ghosn Ghosn Bioengineering
Brian Gibson Gibson Academic Advising
Michelle Gilbertson Gilbertson Chemistry
Adrianna Gillman Gillman Computational and Applied Mathematics
Rebecca Goetz Goetz History
Richard G. Gordon Gordon Geophysics
Jeremy Grace Grace Jones School
Jane Grande-Allen Grande-Allen Bioengineering
Russell Green Green Baker Institute
John Greiner Greiner Computer Science
Mary Greitzer Greitzer Shepherd School of Music
Robert Griffin Griffin Civil & Environmental Engineering
Julie Griswold Griswold Academic Advising
Rudy Guerra Guerra Statistics
Yonggui Guo Guo Earth Science
Ozge Gurcanli Gurcanli Psychology
Michael Gustin Gustin Biology
Jason Hafner Hafner Physics
N.J. Halas Halas Eng./ECE
Andrew “Cris” Hamilton Hamilton Psychology
Lawrence Hampton Hampton Jones Graduate School of Business
James Hannon Hannon Physics
Lauren Hanson Hanson Biosciences at Rice
Deborah Harter Harter French Studies
Liz Harwood Harwood Recreation Center
Shelly Harvey Harvey Mathematics
Bryan Hassin Hassin RCEL
Elizabeth (Lisa) Hastings Hastings Recreation Center
Mikki Hebl Hebl Psychology
Lissa Heckelman Heckelman Education Certification
Matthias Heinkenschloss Heinkenschloss Computational and Applied Mathematics
Jesse Hendrix Hendrix Multicultural Affairs
Matthias Henze Henze Religious Studies
Paul Hester Hester VADA
Illya Hicks Hicks CAAM
Kate Hildebrandt Hildebrandt Student Wellbeing Office
George J. Hirasaki Hirasaki CHBE
Agnes Ho Ho Wellbeing and Counseling Center
Andrea Hodge Hodge Jones Graduate School of Business
Hannes Hofer Hofer FE&P Facilities Project Managers
Shaina Holm Holm Center for Civic Leadership
Robert Hoskisson Hoskisson Jones School
Brent Houchens Houchens Mechanical Engineering
Marissa Howat Howat Wellness Center
Cymene Howe Howe Anthropology
Huey Huang Huang Physics and Astronomy
Molly Hubbard Hubbard Public Art
Connor Huff Huff Political Science
Daniel Hughes Hughes Department of Kinesiology
Allison Hunter Hunter Visual and Dramatic Arts
J. Dennis Huston Huston English
Maya Soifer Irish Irish History
Fitima Jackson Jackson Office of Admission
Mike Jackson Jackson Student Center
Zahra N. Jamal Jamal Boniuk Institute for Religious Tolerance
Amanda Louise Johnson Johnson English
Richard Johnson Johnson Facilities Engineering and Planning
Frank Jones Jones Math
Jacqueline Jones Jones Community Involvement Center
Joyce Jones Jones Office of Academic Advising
Mark Jones Jones Political Science
Matthew Jones Jones Chemistry
Ajay Kalra Kalra Jones School of Business
Nishad Kapadia Kapadia Jones School of Business
Greg Kaplan Kaplan Religious Studies
Lydia Kavraki Kavraki Computer Science
Kaz Karwowski Karwowksi Center for Engineering Leadership
Christina Keefe Keefe VADA
Kevin Kelly Kelly ECE
Salima Khan Khan Rice Counseling Center
Thomas Killian Killian Physics
Rachel Kimbro Kimbro Sociology
Kim Kimmey Kimmey JGSB
Julie King King Environmental Health & Safety
Kristi Kincaid Kincaid Chemistry
Morgan Kinney Kinney Center for Civic Leadership
Laura Kirkland Kirkland Academic Advising
Andrew Klein Klein Program for Writing and Communication
Haejin E. Koh Koh Chao Center for Asian Students
Yunmi Kong Kong Economics
Junichiro Kono Kono Electrical and Computer Engineering
Phil Kortum Kortum Psychological Sciences
Vaishnav Krishnan Krishnan Electrical and Computer Engineering
Mark Krouskop Krouskop VADA
Shannon LaBove LaBove Forensics & Speech Communications
Lily Lam Lam International Students and Scholars
Colleen Lamos Lamos English
Chris Landry Landry First Year Programs
Kiem Le Le Fondren Library
Veronica Leautaud Leautaud Global Health
Prof. William Lee Lee JGSB
Alison Leedie Leedie Jones College
Caroline Levander Levander President's Office
Steve Lewis Lewis Baker Institute
Peter Loewen Loewen Shepherd School of Music
Elizabeth Long Long Sociology
Jun Lou Lou MEMS
Mary Lowery Lowery Fondren Library
Jorge Loyo Loyo NEWT NSF Center
Lesa Tran Lu Lu Chemistry
Robert Lundin Lundin Education/Continuing Studies
Josh Lunow Lunow Jones School MBA Program
Brandon Mack Mack Admission
Joe Manca Manca Art History
lden Marte-Wood Marte-Wood English
Melissa Marschall Marschall Political Science
William Martin Martin Baker Institute
Christine Martinez Martinez Academic Advising
Eleazar Marquez Marquez Mechanical Engineering
Lanita Martin Martin Psychological Sciences
Seiichi Matsuda Matsuda Chemistry & GPS
Caroline Masiello Masiello Earth Science, Chemistry & BioSciences
Ann McAdam Griffin McAdam Griffin Hanszen/OCFR
Caleb McDaniel McDaniel History
Dana McDowelle McDowelle Office of Academic Advising
Scott McGill McGill Classical and European Studies
Gerald McGlamery McGlamery Chemical and Biomolecular Engineering
James McLurkin McLurkin Computer Science
Saralyn McMorris McMorris Wellbeing and Counseling
Megan McSpedon McSpedon Student Success Initiatives
Andrew Meade Meade MEMS
David Medina Medina Public Affairs
Rajind Mendis Mendis ECE
Antonio Merlo Merlo School od Social Sciences
Gia Merlo Merlo Health Professions
David Messmer Messmer Communications
Clarence Miller Miller Rotaract
Jordan Miller Miller Bioengineering
Beverly Mitchell Mitchell Anthropology
Vikas Mittal Mittal JGSB
Ryan Moore Moore IT
Alexander Morgan Morgan Philosophy
Dr T. Cliffton Morgan Morgan Political Science
Wesley Morris Morris English
Donald Morrison Morrison Sid Richardson / Classics
Emilia Morosan Morosan Physics and Astronomy
Karoline Mortensen Mortensen Political Science
Lydia Musher Musher Jones Graduate School of Business
Risa Myers Myers Computer Science
Satish Nagarajariah Nagarajariah CEVE
Gururaj Naik Electrical and Computer Engineering
Al Napier Napier Jones School of Management
Jose Narbona Narbona CSL
Heather Nabors Nabors Recreation Center
Borghan Nezami Narajabad Narajabad Economics
Fugita Nasseri Nasseri FE&P Campus Planning
Linda Neagley Neagley Art History
Kevin Nesfield Nesfield Athletics
Andriy Nevidomskyy Nevidomskyy Physics and Astronomy
Deborah Nelson-Campbell Nelson-Campbell French Studies
Claire Newman Newman Student Judicial Programs
Eugene Ng Ng ECE
Bobby Nguyen Nguyen Engineering
Dung Nguyen Nguyen Computer Science
D. Colette Nicolaou Nicolaou Psychology
Carolyn Nichol Nichol CBEN/CHEM
Burke Nixon Nixon Program for Writing & Communication
Kate Noonan Noonan Asst. Dean of Undergraduates
Mario Norton Norton DMC
Joe Novak Novak BioSciences
Alma Novotny Novotny Biochemistry and Cell Biology
Ijeoma Nwaogu Nwaogu Multicultural Center
Sue Oldham Oldham Jones Graduate School of Business
John S. Olson Olson BioScience
Mayra Onuchic Onuchic Brazil Programs
Beth O’Sullivan O’Sullivan Jones School of Business
Don Ostdiek Ostdiek Judicial Affairs
Kirsten Ostherr Ostherr English
Fred Oswald Oswald Psychology
Cory Owen Owen OISS
Naoko Ozaki Ozaki Center for Languages and Intercultural Communication
Jamie Padgett Padgett CEVE
Hesam Panahi Panahi Jones Graduate School of Business
Jon Parker Parker Shepherd School of Music
Bill Parsons Parsons Religious Studies
Sandra Parsons Parsons Psychological Sciences
Nick Pascuzzi Pascuzzi FE&P/RA
Matthew Patterson Patterson Office of Technology Transfer
Yvette Pearson Pearson School of Engineering
Vanessa Pena Pena OISS
J. Bernardo Perez Perez Hispanic Studies
Heidi Perkins Perkins Kinesiology
Amanda Perkins-Ball Perkins-Ball Kinesiology
Tracy Perry Perry LPAP Social Dance
Dereth Phillips Phillips Biochemistry and Cell Biology
Sarah Phillips Phillips ECE
Anthony Pinn Pinn Religious Studies
Aysha Pollnitz Pollnitz History
Margaret Poon Poon Statistics
Nanxiu Qian Qian Humanities
Judy Radigan Radigan Continuing Studies
Deepa Ramachandran Ramachandran Electrical & Computer Engineering
Kris Ramesh Ramesh JGSB
Renata Ramos Ramos Bioengineering
William Reed Reed Political Science
Ross Reedstrom Reedstrom Connexions
Emily Reichenbach Reichenbach Jones Business
Patricia Reiff Reiff Physics and Astronomy
Maya Reine Reine CERCL
Laura Richardson Richardson Program of Writing and Communication
Geoffrey Riddle Riddle Lovett College
Emilie Ringe Ringe Materials Science & Nanoengineering
Jonathan Rivera Rivera Fondren Library
Augusto Rodriguez Rodriguez Department of Kinesiology
Davinia Rodriguez-Wilhelm Rodriguez-Wilhelm Academic Advising
Scott Rixner Rixner Computer Science
Will Robedee Robedee KTRU
Jabus Roberts Roberts Physics and Astronomy
Robert Rodriguez Rodriguez Languages
Leobardo Rosales Rosales Math
Nancy Rowe Rowe FE&P Groundskeeping
Alan Russell Russell DSS
Victor Saenz Saenz Philosophy
Bart Salmon Salmon FE&P Administration
Paula Sanders Sanders Graduate & Postdoctoral Studies
Norma Santamaria Santamaria Electrical and Computer Engineering
Ann Saterbak Saterbak Bioengineering
Leslie Scates Scates Recreation Center
Laura Schaefer Schaefer Mechanical Engineering
Rick Schell Schell JGSB
Ian Schimmel Schimmel Creative Writing
Matt Schlief Schlief Visual and Dramatic Arts
Timothy Schroeder Schroeder Philosophy
Abigail Schuh Schuh Wiess / CIC
Doug Schuler Schuler Jones School
Leslie Schwindt-Bayer Schwindt-Bayer Political Science
David Scott Scott Statistics
Geoffrey Scott Scott Shepherd School Student Council
Laura Segatori Segatori Chemical & Biomedical Engineering
Shah Humanities
Rouzbeh Shahsavari Shahsavari Civil and Environmental Engineering
Rebecca Sharp Sanchez Sharp Sanchez Continuing Studies
Abbey Shaunessy Shaunessy Social Sciences
Anshumali Shrivastava Shrivastava Computer Science
Kirsten Siebach Siebach Earth Environmnt Planetary Science
Evan Siemann Siemann Ecology and Evolutionary Biology
Charles Siewert Siewert Philosophy
Lena Sifuentes Sifuentes Computer Science
Joff Silberg Silberg Biochemistry and Cell Biology
S.S. Singh Singh Jones School
Lisa Slappey Slappey English
Elizabeth Slator Slator Recreation Center
Molly Slattery Slattery Office of Research
Anne Smith Smith English
Roland Smith Smith Office of Diversity and Inclusion
Carlos Solis Solis Information Technology
Gabynely Solis Solis ECE
Scott Solomon Solomon Ecology and Evolutionary Biology
Jayoung Song Song Center for Languages and Intercultural Communication
Jason Sosa Sosa Sport Management
Joe Soto Soto Jones School
Tom Stallings Stallings Sport Management
Kurt Stallmann Stallmann Shepherd School of Music
Matt Stein Stein OISS
Robert Stein Stein Political Science
Paul Stevenson Stevenson Physics and Astronomy
Richard Stoll Stoll Political Science
Diana Strassmann Strassmann CSWGS
Bonnie Stroman Stroman Resource Development
Devika Subramanian Subramanian Computer Science
Junghae Suh Suh Bioengineering
Yen Sun Sun Physics
Lisa Sursavage Sursavage Moody Center for the Arts
Yizhi Tao Tao BioSciences
Richard Tapia Tapia CAAM
Allison Thacker Thacker VP for Investments/Treasurer
Collin Thomas Thomas BioSciences
Joel Thompson Thompson Moody Center for the Arts
Chuck Throckmorton Throckmorton Marching Owl Band
Tomasz Tkaczyk Tkaczyk Bioengineering
Frank Toffoletto Toffoletto Physics
Andrea Torres Torres Civil and Environmental Engineering
James Tour Tour CHEM
Pam Traylor Traylor Brown School of Engineering
Rosie Trump Trump Recreation Center
Sharon Tsao Tsao Baker Institute
Luziris Turi Turi Center for Languages and Intercultural Communication
Ruth Lopez Turley Turley Sociology
Thasha Uche Uche Center for Civic Leadership
Nicole Van Den Heuvel Van Den Heuvel Jones School of Business
Hallie Van Manen Van Manen Investments/Treasurers
Elizabeth Vann Vann Center for Civic Leadership
Rafael Verduzco Verduzco Chemical & Biomolecular Engineering
Lauren Vestewig Vestewig Rice 360
Anton Villado Villado Psychology
Laura Villafranca Villafranca Admissions
Tina Villard Villard Recreation Center
Allison Vogt Vogt Student Wellbeing Office
Tracy Volz Volz Brown School of Engineering
Fred von der Mehden von der Mehden Political Science
Daniel S. Wagner Wagner Biochemistry and Cell Biology
Marcia Walker-McWilliams Walker-McWilliams Center for Civic Leadership
Stephen Wang Wang Mathematics
Tim Warburton Warburton CAAM
Joe Warren Warren CS
Chris Watkins Watkins Rec Center
Melissa Weininger Weininger Jewish Studies
Robert Werth Werth Sociology
Matthew Wettergreen Wettergreen OEDK
Ken Whitmire Whitmire Chemistry
Stephen Whitney Whitney JGSB
Hadley Wickham Wickham Stat
Gale Wiley Wiley JGSB
Christina Willis Willis Linguistics
Rick Wilson Wilson Poli Sci
Sally Widener Widener Jones Graduate School of Management
Steve Wiggins Wiggins FE&P - Electrical
Lora Wildenthal Wildenthal History
Jennifer Wilson Wilson Center for Written, Oral & Visual Communication
Lon Wilson Wilson Chemistry
Kelly Windham Windham Community Involvement Center
Michael Wolf Wolf Mathematics
Diane Wolfthal Wolfthal Art History
Michael S. Wong Wong Chemical Engineering
Philip Wood Wood Classical & European Studies
Vicki Woods Woods Duncan College
Gary Woods Woods Electrical and Computer Engineering
Cesare Wright Wright Rice Center of Engineering Leadership
Meng Yeh Yeh Center for Languages & InterculturalCommunication
Pablo Yepes Yepes Physics and Astronomy
Yetkin Yildirim Yildirim Rice Univ School Mathematics
Su Yeon Yoo Yoo OISS
Julianne Yost Yost Chemistry
James Young Young Electrical and Computer Engineering Department
Lin Zhong Zhong ECE
Hanyu Zhu Zhu Materials Science & Nanoengineering
Carissa Zimmerman Zimmerman Psychology
Andrea Zorbas Zorbas EEB
Kelsey Zottnick Zottnick Student Judicial Programs

LOCATION

ADDRESS AND EMAIL

Rice Memorial Center
Room 202
6100 Main Street MS-530
Houston, TX 77005
Phone: (713) 348-4097
Fax: (713) 348-5976
studentcenter@rice.edu

BUILDING HOURS

Monday - Friday
7:00am - Midnight

Saturday
9:00am - Midnight

Sunday
12:00pm - Midnight

OFFICE HOURS

Monday - Friday
9:00am - 5:00pm (limited staff)

Our entire staff will be available virtually Monday through Friday from 9am to 5pm.